Blíži sa leto, čas dovoleniek pri mori. Väčšina z nás už mala svoje dovolenkové destinácie vybraté a poniektorí aj zaplatené. No situácia sa po novom roku zmenila a vyzerá to, že cez leto sa za hranice nedostaneme. Ale je potrebné odchádzať za oddychom mimo hraníc Slovenska? Pravdou je, že Slovensko má okrem slanej vody úplne všetko. Krásnu prírodu, hory, dokonca sa tu dá stráviť dovolenka pri vode. Máme až 9 národných parkov. Pre porovnanie v susednej Českej republike sú len 4. 

Slovenský raj

Preto treba toto leto zobrať ako šancu spoznať Slovensko. Na ktorom mieste by bolo lepšie začať ako v Slovenskom raji, najkrajšej prírodnej oblasti na Slovensku. Prielom Hornádu, hlboké rokliny a tiesňavy s vodopádmi, sú najmä v horúcom lete tým najlepším miestom pre turistiku.

1. Palcmanská maša

Ak ste sa ešte stále nevzdali letnej dovolenky pri vode privíta Vás najväčšia vodná nádrž na území národného parku Slovenský raj. Okolie ponúka mnoho možností pešej turistiky aj cykloturistiky. Pokiaľ hľadáte miesto na letný relax uprostred malebnej prírody, ste tu správne.

2. Zejmarská roklina

V blízkosti Palcmanskuj maše sa nachádza Zejmarská roklina. Patrí medzi kratšie a menej namáhavé trasy Slovenského raja. Túto krásnu prírodnú rezerváciu vytvoril potok, ktorý vyteká z planiny Geravy a tento potok tu vybudoval niekoľkostupňovú sústavu vodopádov. A práve vodopády a vytvorená tiesňava je to najkrajšie, čo tu môžete objaviť.

3. Havrania skala

Jeden z najkrajších výhľadov aký Vám môže Slovenský raj ponúknuť. Je to túra pre náročnejších no odmenou nebude len výhľad z Havranej skaly. Po ceste uvidíte Gačovskú skalu, Stratenský kaňon a Občasný prameň. Každému kto sa na to cíti to určite bude stáť za to.

4. Národná prírodná rezervácia Stratená

Komu sa nechce ísť až na Havraniu skalu zastavte sa v NPR Stratená. Práve tu môžete vidieť Stratenský kaňon, no súčasťou je aj známa Dobšinská ľadová jaskyňa.

5. Horehronský expres

Ak budete potrebovať relax po turistike a ležanie pri Palcmanskej maši Vám príde ako príliš veľká nuda, môžete vyskúšať Horehronský expres. Táto historická železnica vedie Slovenským rajom a jedna zo zastávok je priamo v obci Dedinky.

Categories: Uncategorized